Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Obrazek

český muzikál KLEOPATRA

Původní český muzikál Kleopatra, autorů Michala Davida, Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena měl 22. února 2002, premiéru v pražském Divadle Broadway.

Na divadle debutující Filip Renč vytvořil multimediální podívanou, ve které vedle muzikálových herců hrají významnou roli filmové dotáčky s použitím počítačových animací. Diváci tak na třech projekčních plátnech uvidí novou Alexandrii, část Říma i mohutný Nil.

Ve třech premiérách (22., 23. a 24.2) si na základě vylosovaného pořadí zazpívají v hlavní roli Bára Basiková, Ilona Csáková, Monika Absolonová a Radka Fišarová. V představení se alternují v dalších rolích také: Zuzana Norisová, Jana Švandová, Markéta Hrubešová, Jan Kalousek, Lešek Semelka, Vladimír Brabec, Tomáš Trapl, Zbyněk Fric, Juraj Bernáth, Jan Apolenář či Daniela Kolářová. Muzikál se zkoušel přes tři měsíce, k nejnáročnějším výstupům patří šermířské souboje, pro které je vytvořena zvláštní bojová choreografie.

Starověký příběh egyptské panovnice, proslavený velkofilmem s Elizabeth Taylorovou, přitahuje české diváky natolik, že ještě před premiérou bylo prodáno přes 80.000 vstupenek.

Obrazek 

Obrazek

Obrazek

Starověký Egypt a Řím

Je rok 48 př.n.l.- Caesar, který porazil Pompeia a stává se tak nejmocnějším mužem Říma, vstupuje do Alexandrie. Egypt je již několik staletí, od dob obrovské říše Alexandra Velikého, ovládán Ptolemaiovci.
     ¨Situace je taková, že na trůně sedí čtrnáctiletý Ptolemaios, avšak vládne především rádce Ponthinus. Ptolemaios má dvě sestry, Arsinoé a Kleopatru. Nás zajímá pochopitelně Kleopatra, neboť vyprávíme především její strhující příběh.
     Kleopatra je bystrá, dvacetiletá dívka, jež touží po moci. Navíc pragmaticky chápe, že pasivita by jí mohla stát život – brzy by se stala bratrovi na trůně nepohodlnou. Hraje tedy vabank a nechá se tajně dopravit před Caesara, zabalená v drahocenném koberci. Caesar se necítí uražen, ba nalézá v dívce zalíbení pro její okouzlující výřečnost, duchaplnost a neskromné cíle.
     Ptolemaios, vedený Ponthinem cítí, že sestra Kleopatra usiluje o trůn. Napadne proto Římany a prohrává, čímž završí svůj krátký úděl panovníka.
Mezi Caesarem a Kleopatrou vzplane láska – stárnoucí muž, jehož náručí prošly stovky žen přijímá tento dar osudu, Kleopatře se stává oporou v jejích politických snahách. V idylických časech na Nilu Kleopatra porodí syna Caesariána a spolu s Caesarem a synkem odjíždí do Říma.
     Řím není Kleopatře nakloněn, má se všeobecně za to, že Caesar si měl vybrat matku svého syna mezi Římankami – nicméně všechny okouzlí Kleopatřin královský vzhled, chování i její bohatství. Marcus Antonius, Caesarův spolubojovník a přítel navrhuje v senátu, aby Caesar ozdobil svou hlavu korunou římských králů. Caesar odmítá, ale senát je zděšen možnými důsledky pro republiku. Zrodí se spiknutí, jehož cílem je odstranění Caesara.
     Kleopatra nabádá Caesara, aby se stal králem a posílil svou pozici, neboť tuší, že v opačném případě o svou moc přijde a ona i syn budou v nebezpečí. Caesar vše zlehčuje a odmítá se stát králem.
     Přichází Brutus ,Caesarův adoptivní syn a přesvědčuje vládce, aby šel do senátu. Ač Kleopatra varuje Caesara, ten odchází a je v senátu zavražděn. 
Kleopatra kvapem opouští Řím, před cestou se loučí s Marcem Antoniem, který naznačuje, že se ještě setkají.

Po Caesarově smrti je Řím zmítán nepokoji. Druhý Caesarův adoptivní syn, Octavius, se obává rostoucího vlivu některých senátorů a Caesarových vrahů a uzavře s Antoniem dohodu – porazí Caesarovi vrahy a stanou se společně vládci Říma. 
     Po vítězném boji jsou však sýpky prázdné a vojáci chtějí žold – nezbývá, než požádat o pomoc v Egyptě, u Kleopatry. Antoniovo setkání s Kleopatrou je osudové – Říman zůstává v Egyptě a užívá života.
     V Římě ovšem jeho aktivita neujde Octaviovi - bystrému intrikánovi dochází, že Antonius v blízkosti Kleopatry a jejího syna Caesariána je víc než nebezpečný . Octavius využívá Antoniova krátkého návratu do Říma a žení jej se svou sestrou Octavií.
     Po návratu do Egypta nachází Antonius Kleopatru zle naladěnou – pochopitelně. Aby odčinil potupu, jíž se královně dostalo jeho římskou svatbou, uzavírá sňatek s Kleopatrou a prohlašuje Caesariána budoucím králem Egypta. To je ovšem chování, které v Říme nemůže ujít pozornosti – obratný Octavius strhává senát k souhlasu s válkou proti Egyptu.
     Osudová bitva u Actia způsobí porážku egyptského loďstva , zbývá zoufalá obrana Alexandrie. Antonius dostává falešnou zprávu, že Kleopatra je mrtva – naléhá na meč, ovšem neumírá, je těžce raněn. V tomto stavu jej dopraví do kobky chrámu, kde našla Kleopatra útočiště. Antonius umírá u milované Kleopatry, přichází Octavius, jediný vládce světa. Kleopatra ví, že dohrála, přestože jí Octavius slibuje, že se jí nic nestane – v nestřežené chvíli se nechá uštknout kobrou, ukrytou v košíku s fíky.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kleopatra – egyptská královna
Gaius Iulius Caesar – římský občan, triumvir ( I. triumvirát), později imperátor, milenec Kleopatry a otec jejího syna Caesariána
Marcus Antonius – římský občan, triumvir ( II.triumvirát), milenec a později manžel Kleopatry
Octavianus – římský občan, adoptivní syn Caesara, triumvir ( s Marcem Auereliem), později jediný vládce Říma
Ponthinus – rádce Ptolemaia, bratra Kleopatry
Ptolemaios – bratr Kleopatry a král egyptský
Apollodoros – rádce a důvěrník Kleopatry
Brutus – římský občan, senátor a adoptivní syn Caesarův, jeden z jeho vrahů
Casius, Cimber, Casca – římští senátoři, spolu s Brutem vůdci spiknutí proti Caesarovi
Fulvia – římská občanka, manželka Marca Antonia
Octavia – sestra Octavianova, později též manželka Marca Antonia
Agrippa – Octaviánův vojevůdce, vítěz nad Antoniem (bitva u Actia)
Caesarián – syn Kleopatry a Caesara, budoucí egyptský král

------------------------------------------------------------------------

Obrazek

Námět a scénosled muzikálu K L E O P A T R A

Napsali :  Zdeněk Borovec a Lucie Stropnická

Obrazek

První postřehy


Jozef Bednárik, přítomný v hledišti při první generálce nám řekl: "Moc sa mi to páčilo. Myslím, že sa má divák na co těšit a prajem všetkým aby sa jim darilo."

Představení je profesionálně bezvadně zpracované, příjemně nasvícené, zvuk je dobře slyšet, projekce je také netradičně vyřešena: kulisy, které se natáčí slouží i jako projekční plocha. Příprava samotné projekce trvala přes 6 měsíců, a na výsledku je to vidět. Podle reakcí přítomných diváků o přestávce se jim první polovina moc líbila, a zaslechli jsme i různé srovnávání s jinými muzikály.

 

Tvůrci

Námět, scénář, libreto:   Zdeněk Borovec, Lucie Stropnická, Lou Fanánek Hagen

Režie:  
Filip Renč

Režijní nastudování a choreografie:  Ladislav Beran

Hlasový poradce:  
Eduard Klezla

Choreografie bojových scén:  
Petr Nůsek A.R.G.O.

Scéna:  
Marek Hollý, Jan Mikuška

Kostýmy:  
Roman Šolc, Ján Kocman

Obrazek

Obsazení

Obrazek

Obrazek

Kleopatra:

Kamila Nývltová
Absolonová Monika 
Csáková Ilona
Fišarová Radka

Caesar:
Vojtko Marián
Helekal Jiří
Pošta Martin

Marcus Antonius:
Vojtek Josef
Fric Zbyněk
Vojtko Marián

Octavianus:
Josef Bohouš
Trapl Tomáš

Pothinus:
Pečený Petr
Semelka Lešek

Skala Martin

Fulvia:
Finková Linda
Fišarová Radka
Konečná Alice
Schneiderová Sylva

Apollodoros:
Semelka Lešek 
Gajdoš Jan
Kollár Dušan

Rufius:
Bastien Alan
Bernáth Juraj
Maxa Martin

Octavia:
Norisová Zuzana
Trvalcová Zdenka
Vaňková Šárka

Ptolemaios:
Poláček Petr
Bernáth Juraj
Vágner Josef

 

Isis:
Finková Linda
Švandová Jana
Schneiderová Sylva

Jupiter:
Genzer Richard
Brabec Vladimír
Dušek Zdeněk
Zavřel Vlastimil


Company

Kloubková Kristina - had/zlatý pták
Skrčeská Jovanka - had/zlatý pták
Bílková Lenka
Vojtková Libuška
Jansová Lucie
Benešová Katka
Hannichová Ivanka
Jemelíková Gabriela
Herényiová Zuzana
Konášová Dita
Exnarová Radka
Bubák Zdeněk - senátor
Houba Erik - senátor
Procházka Václav

atd.

ObrazekObrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prd...

(simonka, 23. 1. 2014 14:26)

Je to celé na nic!!! Vůbec mi to nepomohlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;-(

prd...

(simonka, 23. 1. 2014 14:26)

Je to celé na nic!!! Vůbec mi to nepomohlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;-(

baf

(Mentoš.! , 8. 3. 2013 12:25)

Ted královnou jsem jááááá :DDD
hoooo, je to fakt moc hustý, jsem z toho úplně fakt hotová tvl :D :D
čus !

kleopatra

(Ája, 9. 3. 2011 15:44)

Je to krásný muzikál.Od chvíle kdy jsem ho viděla je to můj nejoblíbenější.:)

KLEOPATRA

(BIANUSKA, 24. 2. 2011 19:04)

KLEOPATRA JSEM JÁ

kleopatra

(kukii, 10. 5. 2010 15:10)

myslim si ze kleopatra je hezky muzikal nikdy jsem ho sice nevidela ae mam rada staroveky egypt a tak tomto muzikalu fandim...kuki 16 :-)

KLEOPATRA

(David Slivkar, 19. 4. 2010 19:48)

Som slovak ale rad hovorim po ceski a strsne sa mi pacil muzikal kupil som si jedno dvd a pustam si to kazdi den.

Kleopatra

(kosatka, 7. 11. 2009 21:49)

Je to nejlepší muzikál a nejspravedlivější královna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kleopatra

(evansa, 24. 9. 2009 11:51)

Kleopatru som videla len na dvd ale ten muzikál sa im naozaj podaril,čo sa týka hudby,scén,spevákou proste všetko.Sklánam sa nad tvorcami a p.Davidom ako pekne ponal tento príbech,ak sa divák započúva do textou a prejavu spevákou vystihuje atmosféru a citové rozpoloženie postáv a tie kulisi a vytvorenie Egypta v pozadí je fascinujúce ,odporúčam a chystám sa do prahy na Kleopatru,pretože naživo to bude ešte uchvatnejšie.Ďakujem tvorcom.

Angelika

(niki, 19. 9. 2009 12:00)

Ahojky,
me se stejne nejvic libi mona lisa a angeliak

Kleopatra

(vladka, 20. 8. 2009 17:13)

nejlepsi muzikal na svete

Díky všem

(Lentilka, 16. 10. 2008 18:50)

Díky všem co jsem chodíte a díky také muzikálu Kleopatra, který se znovu vrátil do Broadway.

Koncert

(Ina, 5. 7. 2008 18:51)

Ahojky všem, kteří si zamilovali nádherný hlas Mariana Vojtka jako Peyraca. Konečně je to tady a Marian bude mít vlastní koncert 18.11. v divadle Hybernia. Vstupenky jsou již v prodeji na http://www.ticketportal.cz/search2.asp?ID=87069&ID_Objekt=1200424. Hosty jsou Petr Kolář a Eva Urbanová. O Marianovi se dozvíte více na http://marian-vojtko.wz.cz.

POZOR KLEOPATRA BUDE ZNOVA

(Pavla H., 7. 3. 2008 20:38)

V ZARI MB Y MELA PRIJIT KLEOPPATRA ZNOVA UZ SE TO UVEDLO NA STRANKACH O MUZIKALECJH

Kleopatra

(Lentilka, 24. 2. 2008 8:59)

Musím uznat, že bych také klidně znovu Kleopatru viděla. Byla prostě úžasná jak v podání Absolonové tak i Cákové. Perfektní byl i Fric, ten vlastně je vždy perfektní ve všech muzikálech.

dopisek

(klára, 23. 2. 2008 12:41)

muzikál kleopatra zbožnuju moničce absolonové to tam, mocinky sluší škoda že už neběží v divadlech

ahojky

(kuci muci, 20. 2. 2008 17:35)

ahojky kleopatra je super muzikál

Jirka Helekal

(Mirek, 25. 9. 2007 20:10)

Dovolil bych si Vás touto cestou upozornit, že Jirka Helekal, zpěvák a muzikálový herec spustil novou oficiální stránku. Navštívit jej můžete na adrese www.helekal.cz