český muzikál KLEOPATRA
Původní český muzikál Kleopatra, autorů Michala Davida, Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena měl 22. února 2002, premiéru v pražském Divadle Broadway.
Na divadle debutující Filip Renč vytvořil multimediální podívanou, ve které vedle muzikálových herců hrají významnou roli filmové dotáčky s použitím počítačových animací. Diváci tak na třech projekčních plátnech uvidí novou Alexandrii, část Říma i mohutný Nil.
Ve třech premiérách (22., 23. a 24.2) si na základě vylosovaného pořadí zazpívají v hlavní roli Bára Basiková, Ilona Csáková, Monika Absolonová a Radka Fišarová. V představení se alternují v dalších rolích také: Zuzana Norisová, Jana Švandová, Markéta Hrubešová, Jan Kalousek, Lešek Semelka, Vladimír Brabec, Tomáš Trapl, Zbyněk Fric, Juraj Bernáth, Jan Apolenář či Daniela Kolářová. Muzikál se zkoušel přes tři měsíce, k nejnáročnějším výstupům patří šermířské souboje, pro které je vytvořena zvláštní bojová choreografie.
Starověký příběh egyptské panovnice, proslavený velkofilmem s Elizabeth Taylorovou, přitahuje české diváky natolik, že ještě před premiérou bylo prodáno přes 80.000 vstupenek.
Starověký Egypt a Řím
Je rok 48 př.n.l.- Caesar, který porazil Pompeia a stává se tak nejmocnějším mužem Říma, vstupuje do Alexandrie. Egypt je již několik staletí, od dob obrovské říše Alexandra Velikého, ovládán Ptolemaiovci.
¨Situace je taková, že na trůně sedí čtrnáctiletý Ptolemaios, avšak vládne především rádce Ponthinus. Ptolemaios má dvě sestry, Arsinoé a Kleopatru. Nás zajímá pochopitelně Kleopatra, neboť vyprávíme především její strhující příběh.
Kleopatra je bystrá, dvacetiletá dívka, jež touží po moci. Navíc pragmaticky chápe, že pasivita by jí mohla stát život – brzy by se stala bratrovi na trůně nepohodlnou. Hraje tedy vabank a nechá se tajně dopravit před Caesara, zabalená v drahocenném koberci. Caesar se necítí uražen, ba nalézá v dívce zalíbení pro její okouzlující výřečnost, duchaplnost a neskromné cíle.
Ptolemaios, vedený Ponthinem cítí, že sestra Kleopatra usiluje o trůn. Napadne proto Římany a prohrává, čímž završí svůj krátký úděl panovníka.
Mezi Caesarem a Kleopatrou vzplane láska – stárnoucí muž, jehož náručí prošly stovky žen přijímá tento dar osudu, Kleopatře se stává oporou v jejích politických snahách. V idylických časech na Nilu Kleopatra porodí syna Caesariána a spolu s Caesarem a synkem odjíždí do Říma.
Řím není Kleopatře nakloněn, má se všeobecně za to, že Caesar si měl vybrat matku svého syna mezi Římankami – nicméně všechny okouzlí Kleopatřin královský vzhled, chování i její bohatství. Marcus Antonius, Caesarův spolubojovník a přítel navrhuje v senátu, aby Caesar ozdobil svou hlavu korunou římských králů. Caesar odmítá, ale senát je zděšen možnými důsledky pro republiku. Zrodí se spiknutí, jehož cílem je odstranění Caesara.
Kleopatra nabádá Caesara, aby se stal králem a posílil svou pozici, neboť tuší, že v opačném případě o svou moc přijde a ona i syn budou v nebezpečí. Caesar vše zlehčuje a odmítá se stát králem.
Přichází Brutus ,Caesarův adoptivní syn a přesvědčuje vládce, aby šel do senátu. Ač Kleopatra varuje Caesara, ten odchází a je v senátu zavražděn.
Kleopatra kvapem opouští Řím, před cestou se loučí s Marcem Antoniem, který naznačuje, že se ještě setkají.
Po Caesarově smrti je Řím zmítán nepokoji. Druhý Caesarův adoptivní syn, Octavius, se obává rostoucího vlivu některých senátorů a Caesarových vrahů a uzavře s Antoniem dohodu – porazí Caesarovi vrahy a stanou se společně vládci Říma.
Po vítězném boji jsou však sýpky prázdné a vojáci chtějí žold – nezbývá, než požádat o pomoc v Egyptě, u Kleopatry. Antoniovo setkání s Kleopatrou je osudové – Říman zůstává v Egyptě a užívá života.
V Římě ovšem jeho aktivita neujde Octaviovi - bystrému intrikánovi dochází, že Antonius v blízkosti Kleopatry a jejího syna Caesariána je víc než nebezpečný . Octavius využívá Antoniova krátkého návratu do Říma a žení jej se svou sestrou Octavií.
Po návratu do Egypta nachází Antonius Kleopatru zle naladěnou – pochopitelně. Aby odčinil potupu, jíž se královně dostalo jeho římskou svatbou, uzavírá sňatek s Kleopatrou a prohlašuje Caesariána budoucím králem Egypta. To je ovšem chování, které v Říme nemůže ujít pozornosti – obratný Octavius strhává senát k souhlasu s válkou proti Egyptu.
Osudová bitva u Actia způsobí porážku egyptského loďstva , zbývá zoufalá obrana Alexandrie. Antonius dostává falešnou zprávu, že Kleopatra je mrtva – naléhá na meč, ovšem neumírá, je těžce raněn. V tomto stavu jej dopraví do kobky chrámu, kde našla Kleopatra útočiště. Antonius umírá u milované Kleopatry, přichází Octavius, jediný vládce světa. Kleopatra ví, že dohrála, přestože jí Octavius slibuje, že se jí nic nestane – v nestřežené chvíli se nechá uštknout kobrou, ukrytou v košíku s fíky.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kleopatra – egyptská královna
Gaius Iulius Caesar – římský občan, triumvir ( I. triumvirát), později imperátor, milenec Kleopatry a otec jejího syna Caesariána
Marcus Antonius – římský občan, triumvir ( II.triumvirát), milenec a později manžel Kleopatry
Octavianus – římský občan, adoptivní syn Caesara, triumvir ( s Marcem Auereliem), později jediný vládce Říma
Ponthinus – rádce Ptolemaia, bratra Kleopatry
Ptolemaios – bratr Kleopatry a král egyptský
Apollodoros – rádce a důvěrník Kleopatry
Brutus – římský občan, senátor a adoptivní syn Caesarův, jeden z jeho vrahů
Casius, Cimber, Casca – římští senátoři, spolu s Brutem vůdci spiknutí proti Caesarovi
Fulvia – římská občanka, manželka Marca Antonia
Octavia – sestra Octavianova, později též manželka Marca Antonia
Agrippa – Octaviánův vojevůdce, vítěz nad Antoniem (bitva u Actia)
Caesarián – syn Kleopatry a Caesara, budoucí egyptský král
------------------------------------------------------------------------
Námět a scénosled muzikálu K L E O P A T R A
Napsali : Zdeněk Borovec a Lucie Stropnická
První postřehy
Jozef Bednárik, přítomný v hledišti při první generálce nám řekl: "Moc sa mi to páčilo. Myslím, že sa má divák na co těšit a prajem všetkým aby sa jim darilo."
Představení je profesionálně bezvadně zpracované, příjemně nasvícené, zvuk je dobře slyšet, projekce je také netradičně vyřešena: kulisy, které se natáčí slouží i jako projekční plocha. Příprava samotné projekce trvala přes 6 měsíců, a na výsledku je to vidět. Podle reakcí přítomných diváků o přestávce se jim první polovina moc líbila, a zaslechli jsme i různé srovnávání s jinými muzikály.
Tvůrci
Námět, scénář, libreto: Zdeněk Borovec, Lucie Stropnická, Lou Fanánek Hagen
Režie: Filip Renč
Režijní nastudování a choreografie: Ladislav Beran
Hlasový poradce: Eduard Klezla
Choreografie bojových scén: Petr Nůsek A.R.G.O.
Scéna: Marek Hollý, Jan Mikuška
Kostýmy: Roman Šolc, Ján Kocman
Obsazení
Kleopatra:
Kamila Nývltová
Absolonová Monika
Csáková Ilona
Fišarová Radka
Caesar:
Vojtko Marián
Helekal Jiří
Pošta Martin
Marcus Antonius:
Vojtek Josef
Fric Zbyněk
Vojtko Marián
Octavianus: | Pothinus: | Fulvia: |
Apollodoros: |
Ptolemaios:
| Jupiter: |
Company |
Komentáře
Přehled komentářů
Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with afterward you can write otherwise it is complicated to write.
If you should you have any ideas or techniques for my new blog https://indigorosee.com/2021/01/24/how-to-prepare-for-a-successful-semester/ - free monthly calendars please share!
valea draganului
(DanielOxida, 21. 8. 2022 5:46)
Inconjurata de poalele mun?ilor Apuseni, Lucca Chalet este o cabana de inchiriat la munte in Valea Draganului, Cluj cu ciubar, foisor, bbq.
What nice phrase
(Tommygen, 14. 8. 2022 19:31)
It not absolutely that is necessary for me. Who else, what can prompt?
https://zeenite.com/videos/40906/the-ultimate-try-not-to-cum-challenge/
https://gay0day.com/videos/253021/indian-gay-teacher-big-monstor-cock/
They Live film retelling
(Thomasviaro, 14. 8. 2022 13:08)https://www.youtube.com/watch?v=ivCLSPKAdU4
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23
Free calendars
(Torianofe, 26. 8. 2022 18:56)